Betydelig reduksjon
Norske utslipp har blitt redusert med 20% siden det ble innført avgift på NOx-utslipp i 2007. Samme året ble den første avtalen mellom miljøverndepartementet og næringsorganisasjonene inngått. Tall fra Statistisk sentralbyrå viser at utslippsmengden ble redusert med fem prosent fra 2012 til 2013.
Takker næringslivet
De siste årene har tiltak i regi av Næringslivets NOx-fond bidratt til utslippsreduksjonen.
– Jeg vil takke næringsorganisasjonene og NOx-fondet for arbeidet de så langt har gjort for å gjennomføre utslippsreduserende tiltak. Det omfattende arbeidet har bidratt til å skape markeder for nye løsninger, hvor økt bruk av gass som drivstoff på skip er blant de viktigste, sier klima- og miljøminister Tine Sundtoft til regjeringen.no.
Skadelige effekter
NOx har mange skadelige effekter på menneskers helse, og bidrar til sur nedbør og overgjødsling. På grunn av langtransportert luftforurensing er det viktig med internasjonale avtaler.
– Arbeidet med å redusere skadelig luftforurensing krever internasjonalt samarbeid. Det er avgjørende at alle land følger opp forpliktelsene sine, mener Sundtoft.
Hjelper den maritime bransjen
NOx-fondet bidrar til at selskaper i den maritime bransjen kan foreta omstillinger det ellers ville vært vanskelig å gjennomføre. Blant annet har de støttet ombygging av skip til LNG-drift, som kan redusere utslippene av NOx med 90 prosent. Bergen Tankers AS har fått støtte fra fondet til ombygging av skipet Bergen Viking.
– Vi kunne aldri gjort dette uten NOx-fondet. Det er årsaken til at vi er i stand til å gjennomføre en slik ombygging, sier Kjell Olav Haugland, administrerende direktør i Bergen Tankers AS til maritime.no.
Omstillingen til en mer miljøvennlig maritim bransje er også tema for Maritime Bergens arrangement Marinade 2015: Blå næring – Grønt skifte. Påmelding til Marinade kan gjøres her.
Skrevet av Ulrik T. Sydnes
Kilder: regjeringen.no, maritime.no