Nylig skrev Roar Ådland, professor i skipsfartsøkonomi ved NHH, et innlegg på www.maritime.no sine sider om et opprop for miljøvennlige avgifter innen shipping.
Nye miljøavgifter i shipping i vente
Det er ingen nyhet at det haster å jobbe for et mer miljøvennlig fokus globalt sett. Og det er vel, ingen overraskelse at nettopp shipping bransjen også påvirker miljøet.
I følge Aadland er det sterke krefter både innen EU og internasjonale lobbyorganisasjoner for miljø som i disse dager jobber for innføring av nye miljøavgifter i shipping.
– Sannsynligvis er det kun et spørsmål om tid før vi ser nye regler for å avgiftslegge CO2 utslipp fra skip i en eller annen form, beskriver Aadland i innlegget.
Ta styring eller bli styrt
Aadland som har sitt 5-årig professoratet finansiert fra Bergens Rederiforening, er helt tydelig i sin tale:
– Ta styring eller bli styrt
Eller med andre ord bør shippingnæringen ta styringen og komme med proaktive forslag. Noe som vil kunne styre utviklingen i en retning som til syvende og sist vil svi mindre på bunnlinjen. Deriblant nevner han NOx- fondet som et godt fungerende alternativ til en litt grønnere skipsfart.
På slutten av dagen er det sluttbrukeren som tar regningen for CO2 avgiften og det kreves i utgangspunktet ingen investering i ny teknologi. Derfor er det en fordel å være proaktiv allerede nå.
Aaland var med å koordinere det årlige shippingseminaret i Bergen i november i år.
Hele Aadland sitt innlegg kan leses på www.maritime.no sine sider.
Skrevet av Henriette Munthe-Kaas