Fredag la årets første cruise-skip til kai i Bergen. Dette er bare ett av 338 skip som er forventet i løpet av 2013.
Med antydning til vår i luften og årets første cruise-skip til kai vitner det om at det vil bli et godt år for både havnen og byen vår – mellom 21. februar og 18. oktober kommer nemlig 500.000 turister på besøk på denne måten! Og disse vil benytte seg av ulike attraksjoner som Bergen har å by på, i tillegg til å bruke kollektivtilbud og besøke butikker og spisesteder. Faktisk bruker hver gjest i snitt 900 kroner på besøket i byen.
Cruise er også et av fokusområdene i den nye maritime strategien som utarbeides for Bergen kommune av Maritimt Forum.
Med 338 cruise-skip, slår vi rekorden fra 2012 med 16 skip, og Bergen ligger på 7. plass når det kommer til flest cruise-anløp i Nord Europa. Selv om det er Bergen som ligger på topp i Norge i cruise-sammenheng, vil dette også dryppe på andre geografiske områder. Et skip som først har vært i Bergen benytter ofte muligheten til å besøke andre steder i landet vårt.
Havnedirektør Inge Tangerås mener at de mange anløpene er betydningsfulle for Bergen og Omland Havnevesen:
– Det at antall besøkende, år for år, øker jevnlig, betyr at inntektene blir større og det gir oss muligheter til å videreføre Bergen som en veldig attraktiv cruiseskipdestinasjon, sier Tangerås